Zastosowanie toksyny botulinowej w schorzeniach
układu nerwowego np. migrena przewlekła, spastyczność kończyn, dystonia oraz nadpotliwość.

Zajmuję się leczeniem toksyną botulinową schorzeń neurologicznych.

Posiadam odpowiednie wyszkolenie i doświadczenie w zakresie stosowania toksyny botulinowej w schorzeniach neurologicznych.

Oferuję Państwu leczenie preparatem toksyny botulinowej we wszystkich wskazaniach neurologicznych.

Leczenie migreny przewlekłej
Migrena
Migrena to ból głowy charakteryzujący się zwykle jednostronnym początkiem, czasem trwania od 4 nawet do 72 godzin, nudnościami i wymiotami oraz nadwrażliwością na światło, hałas czy zapachy. Na migrenę choruje ok. 18% kobiet i 6% mężczyzn. Jest to więc bardzo częste schorzenie.
Czy migrenę trzeba leczyć?
O tym, że migrenę należy leczyć nie trzeba nikogo przekonywać. Nieleczona migrena znacznie ogranicza funkcjonowanie chorych. Silne bóle głowy potrafią na długo wykluczyć pacjenta z pracy zawodowej czy życia towarzyskiego.
Nieskutecznie leczona migrena może przekształcić się z formy epizodycznej -rzadkie napady w formę przewlekłą. Wówczas zwiększa się nasilenie bólów głowy, wzrasta częstość występowania napadów ale też nierzadko zmienia się charakter napadów przypominając bóle napięciowe.
Przewlekła migrena wymaga stałej profilaktycznej farmakoterapii. Leczenie jest wskazane wówczas, gdy napady bólu głowy znacząco pogarszają jakość życia, występują przynajmniej 2 razy w miesiącu, nie ustępują pod wpływem leczenia doraźnego lub współistnieją z trwającą bardzo długo lub uciążliwą aurą migrenową.
Leczenie migreny toksyną botulinową - botox
Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj ‚migrenowcom’ normalną aktywność. Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków preparat BOTOX może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.
Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat BOTOX wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.
Odpowiednie dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu. Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.
Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu. Botox jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły.
Wskazania
- migrenowe, napięciowe i chroniczne bóle głowy
Przeciwwskazania
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- ciąża
- uczulenie na albuminy ludzkie
Leczenie dystonii ogniskowych: kręcz karku, kurcz powiek, dystonia twarzy
Dystonia jest schorzeniem polegającym na ruchach mimowolnych, które powodują skręcanie lub wyginanie, części ciała, co powoduje przybieranie nienaturalnej postawy. Jest to rodzaj zaburzeń neurologicznych, który dotyczy różnych części ciała. Dystonia szyjna jest odmianą dystonii ogniskowej, co oznacza, że dotyczy tylko jednej strony. Dystonia szyjna jest to jedna z najczęściej spotykanych dystonii ogniskowych. W zależności, które mięsnie szyjne zaangażowane są w dystonie wyróżnić można jej kilka typów. Najczęściej spotykany jest kręcz szyi, co objawia się skierowaniem podbródka w kierunku jednego z ramion. Poza tym może występować kręcz przedni, boczny lub tylny (kręcz przedni to skierowanie głowy w kierunku klatki piersiowej, czyli do przodu, analogicznie należy rozumieć kręcz boczny oraz tylni).
Osoby z dystonią szyjną mają problemy z spojrzeniem się za siebie, zwróceniem głowy w dół, ogólnie rzecz ujmując ograniczone ruchy głowy, co może w znacznym stopniu utrudniać, wykonywanie codziennych czynności. Objawy te w skutek stresu mogą się wzmagać. Sen lub odpoczynek w pewnym stopniu łagodzi objawy.
Do najczęstszych objawów należą bóle okolicy szyi oraz ramion, drżenie, nieprawidłowy ruch głowy oraz szyi a także trudności związane z czynnościami codziennymi.

Jedyne, co możemy zrobić to łagodzić skutki kręczu, czyli przyjmować do ustnie leki mające za zadanie rozluźnienie mięśni lub miejscowo stosować toksynę botulinową. W przypadku braku skuteczności na tego typu leczenie w ostateczności wykonuje się zabieg chirurgiczny. Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nerwów lub mięśni. Jeżeli chodzi o leczenie przyczynowe jak do tej pory najlepiej sprawdza się zastosowanie botoksu. Stosowanie toksyny botulinowej pod ścisłą kontrolą medyczną jest skuteczną formą leczenia. Botulina wstrzyknięta do organizmu blokuje działanie acetylocholiny nie dopuszczając w ten sposób do skurczu danego mięśnia tym samym rozluźniając go. Mając rozluźniony mięsień odpowiadający za kręcz możemy wzmocnić drugą stronę w ten sposób pozbyć się wad postawy.
Z zabiegu nie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Botoks nie powinien być podawany w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek z składników botoksu, jak również botoks nie jest w skazany w przypadku wystąpienia chorób osłabiających siłę mięśni. W celu uniknięcia możliwych skutków ubocznych stosowania toksyny botulinowej powinniśmy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych, które nie wymagają recepty. Botoks podawany jest w postaci zastrzyków, w przypadku małej tolerancji na ból można zastosować żel znieczulający. Na efekty należy poczekać maksymalnie do dwóch tygodni. Poprawa i rozluźnienie mięśni utrzymuje się nawet do sześciu miesięcy. Mimo różnych metod walki z dystonią szyjną botoks nadal zastępuje pierwsze miejsce.
Leczenie spastyczności kończyn górnych i dolnych
Spastyczność jest rodzajem zaburzenia ruchowego. Wzmożone napięcie mięśni, które następuję bez naszej ingerencji i nie pozwala nam wykonać właściwego ruchu. Nie jednokrotnie wykonuje inny ruch niezgodny z naszą wolą. Często wzmożone napięcie mięśniowe, to nie wszystko podczas spastyki często mamy do czynienia z nieprawidłową reakcja na bodźce, które przybierać może rozmaite formy, a wszystko jest uzależnione od przyczyny odpowiedzialnej za powstanie spastyki.
U paraplegików (osób z porażonymi kończynami dolnymi, osoby na wózku) często objawia się w nagłych odruchach w postaci skurczu mięśni kończyn dolnych oraz tułowia. Proces leczenia spastyczności jest trudny i długi, leczenie może polegać na zmniejszeniu napięcia mięśnia za pomocą środków farmakologicznych, blokowania nerwów w łuku odruchowym lub ich usunięciu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie toksyny botulinowej. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że po pierwsze dużo skuteczniejsze niż stosowanie tabletek. Po drugie pozbawione jest wszelkich skutków ubocznych zażywania leków. W medycynie toksyna botulinowa występuje pod nazwą botoksu. Wstrzykując ją w konkretne miejsce działamy lokalnie na ten obszar. Jej działanie jest skuteczne do ok. pół roku. Pozbywając się spastyki na ten czas usprawniamy proces rehabilitacji, możemy pozbyć się np. przykurczy, za które spastyka jest odpowiedzialna, wzmocnić siłę mięśni oraz koordynację wzrokowo ruchową.